Oslo - przewodnik

Wstęp

Oslo jest miastem niezwykłym pod wieloma względami. Jak na stolicę nie jest zbyt duże, ponadto położenie nad fjordem i bliskość dzikiej przyrody sprawia, że daleko temu miastu do wyobrażenia o wielkich i zatłoczonych stolicach. Można powiedzieć, że to stolica kompaktowa. Odwiedzający Oslo mogą skupić się na zwiedzaniu tradycyjnych zabytków maista (starczy na parę dni) lub wybrać jedną z rozlicznych rozrywek kulturalnych Oslo.

Pogoda i klimat w Oslo

Ze względu na położenie na dalekiej Północy, pogoda w Oslo najbardziej sprzyja zwiedzaniu latem, w miesiącach od czerwca do sierpnia. Najmniejsza liczba dni deszczowych występuje od marca do maja. W maju (podobnie jak we wrześniu) średnie temperatury w dzień oscylują wokół 15 stopni. Poczynając od października zaczyna się znacznie ochładzać, a śnieg w listopadzie nie należy do rzadkości. Dadatkowo należy pamiętać, że w miesiącach późnojesiennych oraz zimą dni są bardzo krótkie, co czyni ten okres mniej nizbbyt przychylnym dla celów turystycznych.

Mapa Oslo

Zapraszamy do zobaczenia wirtualnej mapy Oslo, gdzie w trzech rzutach można naprawdę zwiedzić miasto.

Atrakcje turystyczne Oslo, czyli co zwiedzać

Stolica Oslo, oprócz pięknego położenia pośród fiordów, co samo w sobie sprawia, że warto ją zobaczyć ma do zaoferowania wystarczająco atrakcji, by zatrzymać się tu na dłużej.

Opera w Oslo

Opera w Oslo (by: VisitOSLO)

Park Vigelanda w Oslo

Park Vigelanda w Oslo (by: Trebz)

Budynek Norweskiej Opery i Baletu - nowowczensy budynek opery wart jest zobaczenia choćby z zewnątrz. Ulubioną formą spędzania wolnego czasu są... spacery po dachu opery. Dla chętnych czekają światowej sławy przedstawienia.

Twierdza Akershus - coś dla miłośników historii, twierdza z XIII wieku położona jest w centrum Oslo. Wewnątrz twierdzy znajduje się wiele muzeów. Wizyta tutaj to świetny sposób na poznanie historii Norwegii.

Tusenfryd

Skocznia narciarska Holmenkollen - jedna z najnowocześniejszych skoczni narciarskich na świecie (położona w Holmenkollen, ok. 30 min. jazdy samochodem z centrum Oslo)

Norweskie Muzeum Nauki, Techniki i Medycyny

Muzeum Łodzi Wikingów

Park rzeźb Vigelanda - zanurz się w świat niesamowitych rzeźb w tym wspaniałym parku, razem z setkami Norwegów, którzy uwielbiają tu spędzać swój wolny czas

Narodowa Galeria Sztuki

Muzeum Przyrodnicze

Katedra luterańskia - Domkirke - położona przy placu Stortorvet barokowa katedra z 1697 roku słynie z tego, że to właśnie w niej odbywają się koronacje królów i śluby norweskich par królewskich


Historia Oslo

Król Harald III Surowy założył Oslo w 1000 roku. Wkrótce, bo około sto lat po tym wydarzeniu ulokowała się tu siedziba biskupstwa katolickiego. Miasto nigdy nie należało do ogromnych metropolii. W XIV wieku liczyło zaledwie 3 tysiące mieszkańców. Można by się spodziewać, że na dalekiej północy żyło się spokojnie, ale to właśnie w tym czasie miasto nawiedziła epidemia dżumy. Zawarta wówczas pomiędzy Norwegią i Danią oraz Szwecją unia kalmarska miała duży wpływ na historię Norwegii, a tym samym Oslo. Norwegia stał się bowiem wtedy podległa silniejszej Szwecji. Oslo, które z tgo powodu przestało być stolicą, straciło wiele ze swojego znaczenia politycznego i gospodarczego. Nieszczęście nawiedziło Oslo w 1624 roku. W trakcie wielkiego pożaru miasto spłonęło niemal doszczętnie. Król Danii Christian IV ogromnym wysiłkiem doprowadził jednak do odbudowania Oslo. Wówczas też miasto zmieniło swoją nazwę na Christiania. XIX-wieczna unia Norwegii ze Szwecją miała już bardziej pozytywny wpływ na rozwój Oslo. Nastapił wówczas rozwój ekonomiczny a także kulturalny. To właśnie w tamtym czasie powstały tak ważne dla miasta: uniwersytet,teatr czy bank narodowy. W 1925 roku miasto ostatecznie powróciło do dawnej nazwy, czyli Oslo.